TVARKINGAI GYVENTI REIKIA NORO, O NE PINIGŲ 0

2006-09-12

Gražiausių Kauno sodybų šeimininkai neskaičiuoja laiko aplinkai prižiūrėti Vida Savičiūnaitė
Būstas (Lietuvos rytas), 2006 09 13 Daržas kasmet mažėja

„Gyventi tvarkingai ir gražiai daug pinigų nereikia, – tikino gražiausiai tvarkoma aplinka Kaune šįmet pripažinto individualaus namo šeimininkai Daiva ir Romualdas Deščeriai. – Apsileidimas išduoda ne finansinį, o dvasinį žmonių skurdą“.

Gražiausiai šįmet Kaune tvarkomo individualaus būsto šeimininkai Deščeriai rojaus kampelį sugebėjo įkurti neidelėje Vilijampolėje esančios septynių arų valdos dalyje. L.Brundzos nuotraukos


Vos septynis arus turinčioje Deščerių valdoje Vilijampolėje, Spindulių gatvėje, telpa masyvus prieš 15 metų statytas namas, dirbamosios žemės zona ir stropiai, skoningai išpuoselėta miniatiūrinė grožio oazė.

„Kiekvienais metais mūsų mažame kieme grožis užima vis daugiau vietos, iš valdos išstumdamas daržovėms skirtą žemės lopinėlį“, – šypsojosi R.Deščeris.

Jis apskaičiavo, kad per metus akį džiuginančiai aplinkai tvarkyti iš šeimos biudžeto skiria tikrai ne daugiau kaip tūkstantį litų.

Pasikrauna teigiamos energijos

„Sutvarkyta darbo aplinka, švarus automobilis man suteikia daugiau jėgų, o grįžus namo, graži aplinka pakrauna teigiamos energijos“, – dėstė statybos bendrovėje tiekėju dirbantis pašnekovas.

Poilsiui skirtoje Deščerių kiemo zonoje yra skoninga, gyvomis gėlėmis dekoruota medinė pavėsinė, mažas alpinariumas prie žaislinio tvenkinio, iš kurio nosis nuolat kaišioja ryškiaspalvės žuvytės.

Ant žalios vejos kilimo raudonus obuolius mėto dvi žemaūgės obelaitės.

Valdos šeimininkas labiausiai didžiuojasi įspūdinga kalnapuše, kurios švelnius spyglius kasdien paglosto.

Grožis iš kiemo stumia naudą

Kažkada net iš Turkijos norėjo parsivežti mažą kalnapušę, bet pabijojo, kad gali kilti problemų muitinėje. Tuomet Deščeriai trokštamą medelį įsigijo žemės ūkio mugėje ir dabar neatsidžiaugia jo klestėjimu.

Gal ir lėtai, bet jau daugėja žmonių, kurie supranta, kad aplinkos grožis parodo ir paties gyventojo vertę.

Pavyzdinės valdos šeimininkai apskaičiavo, kad didžiausia išlaidų aplinkos grožiui dalis susidaro pavasarį, kai sodinami vienmečiai augalai, perkamos trąšos, medelių balinimo priemonės.

Artimiausiuose R.Deščerio planuose – kieme įrengti miniatiūrinį upelį ir pasisodinti dekoratyvinę eglę su kankorėžiais.

Šeimininkas šyptelėjo, kad šių planų įgyvendinimas, matyt, dar labiau nuskriaus dirbamosios žemės pėdą, kur šeimos reikmėms vis dar auginamos daržovės.

Grožisi net įmonės klientai

Su nedaug didesniu kaip Deščerių šeima biudžetu išsiverčia Aleksote, Dvarų gatvėje, esančios 30 arų valdos šeimininkės Rimutė Povilaitienė ir Ona Rinkevičienė.

Jų triūsas konkurse įvertintas trečiąja vieta.

Ant aukšto Marvos upelio kranto Aleksoto seniūnijoje puoselėjama R.Povilaitienės ir jos motinos O.Rinkevičienės namų valda užima net 30 arų, bet gausių želdynų, didžiulio tvenkinio, išpuoselėto sodo, upelio šlaitų priežiūrai per metus išleidžiama tik per tūkstantį litų. L.Brundzos nuotraukos

Šių metų išlaidas keletu šimtų litų padidino žiemą iššalęs rožynas, kiti šalčio neatlaikę augalai, kurių vietoje teko sodinti naujus. Nebenaudojamą šulinį sode valdos šeimininkai uždengė rąstais, įrengė senovišką svirtį.

Masyvus 1970 metais statytas namas sujungtas su individualia mėsos perdirbimo įmone, kurios klientams taip pat daro įspūdį graži aplinka.

Padedamos šeimos vyrų, moterys pavyzdingai tvarko ne tik savo didelės valdos aplinką, bet ir jos apačioje tekančio Marvos upelio šlaitus. Ypač daug būna darbo pavasarį, kai tenka iškuopti paupyje gyvenančių nevalų šiukšles, kurias prie kranto priplaka upelio vanduo.

Renka ir svetimas šiukšles

Moterys prasitarė, kad ir vasarą tenka kuopti valdos prieigose nežinia kieno suverstas šiukšles. „Kartais taip suskausta širdį, kai randi apšnerkštus patvorius“, – guodėsi O.Rinkevičienė.

Ypač išradingai panaudotas valdos privalumu ir papildomu rūpesčiu tapęs Marvos skardis virš jo ant metalinių sąramų pakabinus didžiulę medinę pavėsinę.

Ten vasarą vyksta ypač intensyvus šeimos gyvenimas.

Kiekvieną pavasarį valdos šeimininkės stengiasi įsigyti retesnių augalų, kurie kainuoja iki 200 litų. Skoningai išdėstytų želdinių kompozicijoje įspūdingiausiai atrodo didžiulė, dar retai Lietuvoje sutinkama žalčiašakė eglė.

Sieja su valstybės įvaizdžiu

Neseniai sodą ir veją aplink didžiulį tvenkinį papuošė medinės skulptūros, kainavusios po 400 litų. Dabar mediniai krokodilai saugo tvenkinyje gyvenančius ir vandenį valančius amūrus.

Naujai statomų daugiabučių aplinkos tvarkymo išlaidos paprastai iš anksto įtraukiamos į bendrijos biudžetą, tačiau senų daugiabučių kiemus gražina dažniausiai tik entuziastai.

Moterys vienu balsu tikino, kad jų valdos aplinkos grožio sąmatos 90 proc. sudaro darbas ir tiktai 10 procentų – pinigai.

Vien veją nupjauti aleksotiškių valdoje užtrunka apie 5 valandas.

„Nesuprantu, kodėl mūsų žmonės taip apsileidę, juk kai važinėji po užsienį, negali atsigrožėti, kaip gražiai ten gyventojai tvarko savo aplinką, – stebėjosi R.Povilaitienė. – Kai visur žydi gėlės, žaliuoja prižiūrimos vejos, nėra šiukšlių, ir valstybė atrodo gražesnė“.

Nauji namai puošiami brangiau

Naujai statytų individualių namų išpuoselėta aplinka yra labiau įprastas reiškinys.

Naujame Panemunės seniūnijai priklausančiame individualiame name neseniai įsikūrusi Ptakauskų šeima ateityje išpuoselėtos oazės plotą ketina padidinti dvigubai. L.Brundzos nuotr.

Panemunės seniūnijoje, Pabradės gatvėje, neseniai įsikūrę Ramunė bei Antanas Ptakauskai grožio oaze pavertė tiktai pusę tam skirto ploto, bet jau šių metų konkurse jie tapo antrosios vietos laimėtojais.

„Aplinkos grožiui jau išleidome ne vieną tūkstantį litų, o ateityje poilsio zoną praplėsime dar 15 arų, – pasakojo A.Ptakauskas, manantis, kad kokybiškas namų aplinkos tvarkymas daug kainuoja. – Bet vieni pinigai be idėjos ir meilės grožiui nieko irgi nepadarys“.

Išlaidas sudaro dekoratyviniai augalai, specialiai kurtos akmenų kompozicijos, 100 metrų perimetro tvenkinio ir maudytis pritaikytų patogumų įrengimas, profesionali ir nuolatinė aplinkos priežiūra.

Grožis kaip gyvenimo būdas

A.Ptakauskas apskaičiavo, kad tik vieno iš želdinių ir akmenų sukomponuoto kalnelio sukūrimas kainavo iki tūkstančio litų.

Tvenkinį puošia vešlios vandens lelijos, kurias, klausydamas specialistų rekomendacijų, sodino pats A.Ptakauskas ir dabar neslepia pasididžiavimo savo darbo sėkme.

Kartu su žmona Ramune savo naujojo būsto aplinką puoselėjantis pašnekovas įsitikinęs, kad grožio ir tvarkos poreikis yra ne tiktai įgimtas, bet ir įgytas jausmas, kuris pinigais neišmatuojamas.

„Mūsų žmones sugadino sovietmetis, kai viskas buvo daroma tarsi ne sau.

Galbūt ir lėtai, bet jau daugėja žmonių, kurie supranta, kad aplinkos grožis parodo ir paties gyventojo vertę“, – tvirtino A.Ptakauskas.

Bendrijas gražina entuziastai

Tvarkingiausios aplinkos titulą šiemet iškovojusio Aleksoto seniūnijos seno daugiabučio gyventojai džiaugėsi, kad dovanų gauta žoliapjovė grožiui skirtą biudžetą netikėtai padidino apytiksliai 1 tūkst. 500 litų. L.Brundzos nuotr.

Antrąja premija apdovanotą Žaliakalnio seniūnijos 1996 m. statyto J.Žemgulio gatvės daugiabučio bendriją sudaro 21 buto gyventojai. Pasak bendrijos pirmininko Jono Milašiaus, aplinkos tvarkymas įtrauktas į bendrą namo priežiūros biudžetą. L.Brundzos nuotr.

Trečiąja vieta įvertinto 70 butų namo Eigulių seniūnijoje gyventojams grožį po langais savo lėšomis kuria dešimt entuziastingų moterų, kurios kol kas iš namo bendrijos negavo nė lito. L.Brundzos nuotr.

Naujai statomų daugiabučių aplinkos tvarkymo išlaidos paprastai iš anksto įtraukiamos į bendrijos biudžetą, tačiau senų daugiabučių kiemus gražina dažniausiai tik entuziastai.

Gražiausiai tvarkoma Kauno daugiabučio aplinka šįmet pripažinta Aleksoto seniūnijoje, Antanavos gatvėje, esančio 40 butų namo bendruomenė, kartu gyvenanti jau ne vieną dešimtmetį.

Namo aplinkoje nėra itin brangių ar retų augalų.

Dėmesį traukia tiesiog tvarkingai nupjauta veja, skoningai abipus namo prižiūrimi gėlynai, dekoratyviniai krūmai ir medžiai.

Augalams įsigyti neišlaidauja

Bendrijai, kur ne visiems nariams grožis daro įspūdį, pasisekė, kad jos vadovas Petras Tavoras vertina grožį. Vyriškis kartu su namo buhaltere rengia talkas. Gyventojams graži aplinka kainuoja apytiksliai 500 litų per metus.

Augalams pirkti entuziastai paprastai neišlaidauja, stengiasi verstis tuo, ką gali gauti nemokamai, kas lieka nuosavame sode.

„Dirbame ne dėl konkurso, bet malonu, kad buvome pastebėti, – sakė P.Tavoras. – Ypač esame patenkinti dovanų gavę gerą žoliapjovę, kurią jau ketinome pirkti.

Dabar gauta dovana mūsų bendrijos biudžetui sutaupė apie pusantro tūkstančio litų“.

Skiria bendrijos lėšų dalį

Antrąja premija apdovanotą Žaliakalnio seniūnijos 1996 m. statyto J.Žemgulio gatvės daugiabučio bendriją sudaro 21 buto gyventojai. Pasak bendrijos pirmininko Jono Milašiaus, aplinkos tvarkymas įtrauktas į bendrą namo priežiūros biudžetą.

Pagal profesionalo parengtą apželdinimo projektą maždaug 40 arų želdinių zoną, kur auga 252 medžiai ir krūmai, tvarko samdomas žmogus.

Sudėjus visas daugiabučio aplinkos grožiui kurti ir palaikyti skirtas išlaidas, pasak J.Milašiaus, suma tikrai nesiekia tūkstančio litų per mėnesį.

Grožis – pilietiškumo matas

„Mes norime, kad žmonės matytų, jog šitame name gyvena neabejingi žmonės“, – pareiškė buvusi bibliotekininkė, dabar jau pensininkė Eugenija Mažeikienė, gyvenanti netgi 70 butų turinčiame prieš 22 metus statytame daugiaaukštyje.

Trečiąja vieta įvertinto Eigulių seniūnijos Žeimenos gatvės daugiabučio nuoširdžiai puoselėjama aplinka ypač stebina. Namo aplinka rūpinasi 10 pensinio amžiaus entuziasčių, kurios iš bendrijos ar seniūnijos dar negavusios nė lito.

Moterys pačios iš sėklų augina gėlių daigus, komponuoja gėlynus. pačios juos prižiūri.

Trūkstamų augalų daigų nusiperka turguje, nuo pensijos atplėšdamos kiekvieną pavasarį po keletą dešimčių litų.

Viena aktyviausių namo gėlininkių E.Mažeikienė mano, kad aplinkos tvarkymui turi būti skiriama nors nedidelė bendrijos biudžeto dalis.

Grožio puoselėtojas labai nudžiugino dovanų gauta žoliapjovė. Dabar moterims nebereikės žirklėmis dailinti žolę aplink gėlynus.


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*