Rss Facebook
2017
Gruodis
18
Naujienos
2017 Gruodis
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

„Žydrosios paukštės“ interpretacija šiuolaikišku žvilgsniu 0

2017-10-16
"Žydroji paukštė". D. Stankevičiaus nuotr.

Nacionaliniame Kauno dramos teatre (NKDT) pristatyta pirmoji naujo kūrybinio sezono premjera – žymioji belgų rašytojo Maurice’o Maeterlincko pjesė-pasaka "Žydroji paukštė". Vaidoto Martinaičio režisuotame spektaklyje į šį kūrinį žvelgiama šiuolaikišku žvilgsniu, pasitelkiant naująsias technologijas.

Ryškūs mostai

Laisvės alėjoje netikėtai vieną rytą atsiradę akį traukiantys stilingi balti narveliai paukščiams kauniečius kvietė ieškoti žydrosios paukštės. Narvelius išradingi miestiečiai panaudojo ir pagal tiesioginę paskirtį – kai kas papylė saują grūdų, duonos trupinių, tad juose pritūpdavo vietinių paukščių – varnų ir žvirblių. Vis dėlto Žydroji paukštė mieste taip ir nepasirodė. Ją sugauti pavyko NKDT teatro Didžiojoje salėje vykusios premjeros "Žydroji paukštė" pagrindiniams veikėjams – Tiltiliui ir Mitilei.

Dvasinį pasaulį savo kūryboje tyrinėjęs M.Maeterlinckas yra pasakęs: "Tai, ką mes matome, neturi jokios reikšmės, pasaulį valdo nematoma". Šios minties persmelktos visos garsiojo simbolisto rašytojo pjesės, kurios dar vadinamos tam tikrų būsenų dramaturgija. Joje mažai dėmesio skiriama socialiniam-psichologiniam žmogaus būties kontekstui, čia kur kas svarbesni yra dvasinio pasaulio reiškiniai, perteikiami simbolių kalba.

Spalvingos biografijos M.Maeterlinckas (buvo ir bitininkas, boksininkas, dviratininkas, automobilistas, tapo didžiulės pilies Prancūzijoje savininku, apdovanotas Nobelio premija, Belgijos karalius Albertas I rašytojui suteikė grafo titulą, "Žydrosios paukštės" repeticijose susipažino su 30 metų jaunesne aktore, kurią vedė ir kt.) pjesę "Žydroji paukštė" parašė 1906 m. (oficialiai datuojama 1908 m.) Sen Vandrilio abatijoje – išsinuomotame viename seniausių Benediktinų vienuolyne Prancūzijoje.  Įspūdingo grožio gotikinio stiliaus, erdvūs vienuolyno pastatai ir bažnyčia rašytoją įkvėpė parašyti jo kūrybos viršūne laikomą pjesę. Įkvėpė jos veiksmo vietą nukelti į tokią erdvę, kur vyksta kova tarp gėrio ir blogio, materijos laikinumo ir dvasios amžinybės, ir į šių opozicijų fatališko sūkurio centrą "įmesti" žmogų, priverstą arba atsiduoti kuriai nors priešingybei, arba savyje jas sujungti.

Matoma ir nematoma realybė

Netikėta klasikinio kūrinio sceninė interpretacija maloniai nustebina. Spektaklio kūrėjai negailestingai į šipulius sudaužo visas išankstines vaizduotės pastatytas spėlionių pilis, leisdami scenoje išvysti tai, kas yra nematoma, – ką geriausiai geba paprastai padaryti kinas. Kino filmams stipriu konkurentu tapęs spektaklis įrodo, kad teatro menas taip pat yra pajėgus žengti šiandienio pasaulio ritmu ir ne ką mažiau geba sudominti mažąjį žiūrovą, stipriai įtraukdamas į nekasdienės kelionės nuotykius.

V.Martinaičio "Žydrosios paukštės" interpretacija – pagauli, nenuspėjama, nesikartojanti.

 

Deimantė Dementavičiūtė-Stankuvienė

Kauno.diena.lt, 2017 10 13

http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/menas-ir-pramogos/nematoma-laimes-paukste-833025


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*