Rss Facebook
2017
Gruodis
18
Naujienos
2017 Gruodis
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Gera poezija – tai kalbos rokenrolas  0

2017-11-02

Poezija turi priešintis bet kokiems bandymams disciplinuoti žmogų, tiek dvasine, tiek socialine prasme, įsitikinęs šių metų Jotvingio premijos, teikiamos festivalio "Poetinis Druskininkų ruduo" (PDR) metu, laureatas Gytis Norvilas.

Už ankstesnę kūrybą ir už šiais metais išleistą eilėraščių rinkinį "Grimzdimas" apdovanotas kūrėjas su "Santakos" skaitytojais pasidalijo mintimis apie savo ir ne tik poeziją, rašymą, paišymą.

– Sveikindamas garbingos Jotvingio premijos proga, norėčiau paklausti, ar festivalį "Poetinis Druskininkų ruduo", jūsų nuomone, būtų galima vadinti vienu iš kelių kasmečių literatūros įvykių, suburiančių šalies poetus, rašytojus ir literatūros kritikus į jokia oficialia naryste nepagrįstą draugiją, apie kurią svajojo kai kurie XX a. antrosios pusės filosofai ir socialiniai teoretikai, ypač Michaelis Walzeris?

– Iš dalies taip, pritarčiau... Esama šių atlaidų, jie įvyksta. Iš kitos pusės, tiek "Poetinis Druskininkų ruduo", tiek "Šiaurės vasara", "Poezijos pavasaris" jau yra festivaliai... Festivalis – jau nebe draugija gerąja to žodžio prasme. Ta "slapta" draugija greičiau buvo festivalio pradžia, ištakos, pradžia... Kai viskas vyko lyg savaime, iš vidinio poreikio daryti kitaip, kreivai. Bet kiekvienas turinys, reiškinys turi savo trajektoriją, pradžią, brandą, o galop ir pabaigą. Kitaip tariant, tas pat PDR keičiasi, natūraliai, ir turi keistis. Nieko pastovaus nėra. Šiaip ar taip, savo darbą PDR atlieka: tiek socialine prasme, tiek kūrybine. Čia labai svarbus bendravimas, gyvas, tikras, nebutaforinis.

– Semiotinis klausimas: kaip pats sau įvardijate poezijos rašymo prasmę? Ar būtų tikslu sakyti, kad jūsų eilėraščių gelmei yra būdingas mitinis mąstymas, jungiantis priešybes, kuriantis kalbinio ir daiktinio pasaulio reikšmes? Ar poezija vis dar yra ta vieta, kurioje reikšmės skleidžiasi labiausiai niuansuotai? Poetas tampa rašančiu ir savo kūrinius balsu skaitančiu autoriumi, kuris jungia pamatines žmonijos mąstymo priešybes, pavyzdžiui, praeitis prieš dabartį, čia prieš ten, aš prieš kitas ir t.t.?

– Mažiausiai galvoju apie prasmę. Tai dar vienas fantomas, iš paskos kurio neverta lakstyti. Pernelyg visur ieškome prasmės, jai vergaujame. Kodėl visa tai turi turėti kažkokią sumautą prasmę? Čia yra didžiausia bėda... Visa tai veda prie nežmoniško susireikšminimo, atpildo siekimo. Visa tai reikia pamiršti. Nieko nėra maloniau nei tverti beprasmius dalykus. Bet jei kitaip neįmanoma – be abejo, reikia prasmę susikurti. Kaip pasiteisinimą. Kiekvienas yra laisvas kliedėti savo kliedesius. Vis dėlto atskirčiau tuos du segmentus: prasmė ir reikšmė.

 

Ramūnas Čičelis

Kaunodiena.lt, 2017 10 28

Daugiau skaitykite: http://kauno.diena.lt/naujienos/laisvalaikis-ir-kultura/kultura/gera-poezija-tai-kalbos-rokenrolas-834997


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*