Rss Facebook
2017
Gruodis
18
Naujienos
2017 Gruodis
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui – projektas „Tautinė fotojuosta“ 0

www.kamane.lt, 2017-11-03
Vilmanto Raupelio nuotr.

Spalio 30 d. – lapkričio 30 d. Kauno Vienybės aikštėje galima išvysti Kauno technologijų universiteto (KTU) fotostudijos meno vadovo Donato Stankevičiaus ir KTU studentų inicijuoto projekto „Tautinė fotojuosta“ parodą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. 

Tautiškumas yra sietinas su tautos, kaip vieningos bendruomenės, kūrybiniu potencialu, atskleisti savo nacionalinį unikalumą, vertybinę sampratą, tradicijas ir jų tąsą ateities kartose. Gyvendami laikmetyje, kuriame žmogus yra skambiai apibrėžiamas kaip „pasaulio pilietis“, kurio pagrindine vertybe tampa kosmopolitiškumas, tautiškumo samprata sparčiai kinta. Tai ypač ryšku žvelgiant į jaunąją kartą, kuriai atviros galimybės pažinti pasaulį, jo įvairovę tampa patrauklesnės nei tautinės tradicijos.

Galbūt tik su vidine branda ateina suvokimas, jog išlaikyti tautinę tapatybę  – būti lietuviu (-e) – yra pati tikriausia laisvė, nes ji suteikia galimybę formuoti save kaip žmogų, kuris plačiame pasaulyje nebus pasimetęs, nesuvokdamas savo tikslų, nežinodamas ko ieško. Nes būti atviru tai dar ne reiškia būti sklidinu. Nežinodamas savo istorijos, neturėdamas pamatinės vertybių sistemos, žmogus praranda savo identitetą ir tampa pilka pasaulio dalimi. Juk vienas iš esminių gyvenimo veikimo mechanizmų yra „duoti – gauti“, todėl būdamas tik sugeriančiu pasaulio įvairovę, tačiau neturinčiu  šaknų, žmogus, nutolsta nuo savo autentiškumo kūrimo.  

Tradicijos ir vertybės

2017-ieji yra paskelbti tautinio kostiumo metais. O būtent jis yra vienas iš mūsų tautos simbolių, nacionalinės kultūros išraiškos formų. Todėl Kauno technologijos universitetas (KTU), prisidėdamas prie Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio, savitai reflektuoja tautiškumo išlaikymo ir skatinimo formas – rekonstruojamoje Vienybės aikštėje atidarydamas parodą „Tautinė fotojuosta“. „Turime puoselėti tautiškumą kiekvieną dieną ir tai gali daryti jauni žmonės, šeimos, senjorai. Šimtmečio programą pradėdami projektu „Tautinė fotojuosta“ pagerbiame tradicijas, atskleidžiame savo vertybes“, – sakė KTU kultūros ir renginių centro vadovė Kristina Daubarytė.

„Tautinė fotojuosta“ tai – KTU fotostudijos ir jos meno vadovo Donato Stankevičiaus projektas, pradėtas dar pavasarį, bendradarbiaujant su KTU tautinio meno ansambliu „Nemunas“ ir Kauno bendruomene.

Simbolinė juosta

Pagrindinis ne tik tradicijas šiuolaikiškai perteikiančio, bet ir edukacinio projekto akcentas yra lietuvių tautinis kostiumas. Aikštę juosianti tvora transformuota į tautinę fotojuostą, padalytą į keliasdešimt fragmentų, kurių kiekviename – tautinius kostiumus, atstovaujančius etnografiniams Lietuvos regionams, dėvinčių ansamblio narių nuotraukos. Projekto idėja kilo D. Stankevičiui, o jos atspirties taškas – juosta. Tai – ir tautinio kostiumo elementas, ir pagrindinis fotografų įrankis. „Ryškus fonetinis sąskambis tarp žodžių „tautinė juosta“ ir „fotojuosta“ suteikė impresiją apjungti tautinio kostiumo reprezentavimą ir fotografiją. Nuotraukose įamžinti skirtingų kartų atstovai, dėvintys tautinius kostiumus. Kadangi surengėme tris fotosesijas, kadrų, eksponuojamų parodoje, yra ne 36, o net 53“, – atskleidė KTU fotostudijos meno vadovas.

Prie projekto prisijungusių žmonių dėka, entuziazmas didėjo kiekvienos fotosesijos metu, todėl noras pasidalyti rezultatais išsivystė į lauko parodą pačiame miesto centre. „Dėstant ir kuriant kartu su studentais, domina įvairios fotografavimo, kūrinių eksponavimo patirtys. Kadangi esame surengę nemažai parodų įvairiose interjerinėse erdvėse, šįkart norėjosi išeiti į erdvę: viešą ir pasiekiamą kiekvienam. Būtent ši vieta, kurioje dabar vyksta rekonstrukcija, pasirodė tinkama todėl, kad čia pat yra Studentų skveras, centriniai universiteto rūmai. Tai – atvira jaunimui vieta. Be to, daugybė žmonių praeina ar pravažiuoja pro šį aikštę juosiantį atitvarą, todėl tai yra labai palanki vieta išartikuliuoti pačią idėją, primenant apie tautinį kostiumą“, – sakė D. Stankevičius.

Patys dalyviai į projektą reagavo pozityviai, pamatę pirmuosius fotosesijos rezultatus džiaugėsi, o tai suteikė daugiau entuziazmo tęsti projektą ir stengtis visiems dėl vienos bendros idėjos.

Parodos atidarymo metu buvo galima ne tik žiūrėti į fotografijas, tačiau ansamblio „Nemunas“ nariai atliko gyvą pasirodymą, šokdami pagal tautinę muziką tiesiog gatvėje. „Pasididžiavimas yra vilkėti tautinį kostiumą ir pasirodyti su juo viešumoje. Kiekvieną kartą, pravažiuodami pro šią parodą ir matydami save fotografijose jaučiamės pakiliai“, – sakė tautinio ansamblio „Nemunas“ narys Vytautas.

 

Ainė Jacytė


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*