Rss Facebook
2017
Gruodis
18
Naujienos
2017 Gruodis
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

X Paežerių dvaro festivalyje – Z. Bružaitės kūrinio „Tu esi kelias“ premjera 0

www.kamane.lt, 2017-08-27
Org. nuotr.

Rugpjūčio 27–rugsėjo 10 d. vyksiantis dešimtasis Paežerių dvaro festivalis kviečia atsisveikinti su vasara ir pasitikti rudenį. Toks nostalgiškas sezonų virsmas bus įprasmintas kamerinės muzikos koncertais. Jaukų Paežerių dvaro ansamblį užlies muzika, pasakojanti istorijas, betarpiškai kalbanti su publika ir sieks nors trumpam tapti skambančia dvaro architektūros dalimi. 

Festivalis prasidės muzikinėmis istorijomis

Rugpjūčio 27 d. pirmąsias muzikines istorijas festivalyje pasakos Belgijoje gimęs ir augęs Chrisas Ruebensas. Dainuojantis kompozitorius, skambinantis gitara ir grojantis įvairiais pučiamaisiais instrumentais Chrisas Ruebensas kartu su Nerijumi Bakula (akordeonas), Tadu Dešuku (smuikas) ir Vyčiu Nivinsku (kontrabosas) kurs kino muzikos bacila užsikrėstą atmosferą. Pirmame festivalio koncerte atgis žinomų filmų kompozitorių Y. Tierseno, J. Williamso, E. Kusturicos, E. Morriconės garso takeliai, tapę Karibų piratų, Amelija iš Monmartro, Indiano Džounso herojų ir mūsų asmeninių išgyvenimų, istorijų simboliais.

Jubiliejinio festivalio muzikinė naujiena – naujo kamerinio ansamblio duetas. Rugpjūčio 30 d. Aidas Strimaitis (smuikas) ir Julius Kurauskas (klasikinė gitara) festivalio klausytojus pradžiugins šviesiais italų, ispanų, prancūzų kompozitorių kūriniais; pietietišką programos „meniu“ atlikėjai papildė britišku prieskoniu, t.y. kompozitoriaus John Duarte (1919-2004) kūriniu. Pastarojo autoriaus muzika pasaulyje apibūdinama kaip nenuspėjama, judri, o pats autorius – be akivaizdžių pastangų galėjęs nerti iš vienos muzikos stilistikos į kitą.

Zitos Bružaitės kūrinio „Tu esi kelias“ premjera

Rugsėjo 1 d. festivalio klausytojus su savo muzika pasveikins kompozitorė Zita Bružaitė (g.1966). Koncertas pavadintas naujo kūrinio pavadinimu „Tu esi kelias“, kuris bus atliekamas visų koncerto dalyvių: Simonos Liamo (sopranas), Ugniaus Dičiūno (obojus), styginių kvarteto „Chordos“, kuriame griežia Ieva Sipaitytė (I smuikas), Laura Uznytė (II smuikas), Robertas Bliškevičius (altas), Vita Šiugždinienė (violončelė). Nuo modernių sąskambių kelsimės į lengviau plazdantį muzikos foną, pokalbį, o jį moderuos kompozitorius Antanas Jasenka – reikšmingų elektroninių, elektroakustinių ir muzikinių darbų teatrui autorius.

Kodėl šiandien festivalio klausytojus pasitinkame su kompozitorės Zitos Bružaitės muzika? Artimiau susipažinus su jos muzikiniu pasauliu ir praleidžiant gausybę faktų apie Lietuvos bei užsienio festivaliuose, koncertuose jos skambančią muziką, įrašus, bendrystę su atlikėjais ar apdovanojimus ir t.t., galime įžvelgti kompozitorei būdingas savybes, kurios telkia nuolat klausyti ir sugrįžti prie jos muzikos: miniatiūros meistrė, derinanti romantinę stilistiką su šiuolaikine muzikos kalba, vis naujai perkuriamais lietuvių tradicinės muzikos klodais, džiazo harmonijomis ir ritmais.

Vitališkumą keičia ostinatinė ramybė, nesibaigiančios sekvencijos, asketiški viduramžių sąskambiai ir modalika – įvairų, kaleidoskopiškai spalvingą, žaismingą bei emociškai gilų dabarties estetikos skambesį. Šiandien nebūtų galima sutartinai išvesti vieno vardiklio, kuris būtų Zitos Bružaitės muzikinės kūrybos vizitinė kortelė, nes vieniems jos kūryba asocijuojasi su nemirtinga operėle – parodija Grybų karas ir taika, Kauno valstybiniame muzikiniame teatre gyvuojančia jau 16 metų; kitam – Zita Bružaitė – hito Elegija ar kitos solinės, chorinės dainos, kamerinės miniatiūros, solidžių kūrinių didelėms sudėtims autorė; dar kitam – kompozitorė, kurios muzikai būdingi šviesūs, nebūtinai su akademine muzika besipinantys tonai. Todėl daugelis klausytojų, atlikėjų ir pažįstančių Zitos Bružaitės muzikos stilių būtų teisūs sakydami, kad jos muzika yra tiesiog demokratiška, draugiška, plačiai atverianti duris kiekvienam klausytojui. Joje, anot autorės, galite atrasti savo gyvenimo istorijas, kelio atkarpas, išmargintas atradimais, netektimis, gyvenimo džiaugsmu bei nuostaba ar begaliniu ilgesiu… Galbūt todėl koncertas pavadintas Zitos Bružaitės naujo kūrinio – Tu esi kelias – vardu, kuris yra viduramžių giesmės Tu es via, atitikmuo ir bus atliktas Paežerių dvaro festivalyje. Šio vakaro programa ir atspindės minėtą įvairovę: nuo giesmės iki dainos, nuo rimties iki pramogos, nuo vaikiškos ar lietuviškos iki moderniai skambančios gaidos, kurią būtinai vainikuos maža staigmena…

Kiti festivalio koncertai

Šeimyniniam Guntos Gelgotės (sopranas) ir Giedriaus Gelgoto (fleita) duetui koncerto idėją padiktavo šių dienų muzikos autoriai, parašę kūrinius šiam ansambliui. Rugsėjo 3 d. festivalio koncerto programoje girdėsime šių dienų jaunosios latvių kompozitorės Lauros Gustovskos (g.1986) kompoziciją ir brandžius, nutolusio laikmečio G. F. Telemanno, J. S. Bacho duetus bei solo kūrinius – lyrinius, tačiau vingrius, plastiškai ir jautriai supintus balso ir instrumento.

Vienas populiariausių Lietuvos teatro ir kino aktorių Kostas Smoriginas dar studijų metais pradėjo kurti dainas pagal Lietuvių poetų žodžius ir tapo ryškiu naujo aktorinės dainos žanro vedliu. Su kolegomis aktoriais Sauliumi Bareikiu ir Olegu Ditkovskiu 1995 m. suburtas „Aktorių trio“ ir išleisti garso albumai tapo sėkmės istorija, išaugusia kelias gerbėjų kartas. Todėl rugsėjo 6 d.  vakarą Kostas Smoriginas kartu su džiazo gitaros virtuozu Eugeniju Jonavičiu skiria draugams – vertinantiems lietuviškos poezijos ir intymaus muzikinio pasakojimo sąjungą.

Paežerių dvaro festivalio pabaiga skirta nemarioms tango kompozicijoms ir jų autoriams. Rugsėjo 10 d. žaižaruojančias A. Piazollos ir tango karaliumi tituluojamo C. Gardelio melodijas, šokio ritmus įsuks džiazo dainininkė Evelina Sašenko (vokalas), Nerijus Bakula (akordeonas), Paulius Zdanavičius (fortepijonas).

Fatališkomis ir paslaptingomis tango kompozicijomis bus papasakotos paskutinės jubiliejinio festivalio muzikinės istorijos, kviečiančios įsiklausyti ir pajausti kamerinės muzikos artumą.

 

Visa festivalio programa: http://www.paezeriufestivalis.lt/?page_id=5


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*